***   ترویج تفکر علمی و تخصصی حمل و نقل و ترافیک و استفاده از تجارب سایر کشورها ***

مزایای عضویت در سایت

elektronik sigara elektronik sigara ukash ukash zirkonyum diş satış ve resmi sitesi zirkonyum diş

ورود اعضاامروز

سه شنبه, 21 آذر 1396

بانک اطلاعات تخصصی

پروژه ملی مسیر

خرید یکپارچه بلیت سفرهای برون شهری

اعضای آنلاین

ما 133 مهمان آنلاین داریم
 
آشنايي با اصول رانندگی (2) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سایر - ایمنی و تخلفات
دوشنبه, 23 اردیبهشت 1392 ساعت 07:14

پارک اتومبيل ؛
رانندگان محترم ، اتومبيلشان را جايي پارک نمي کنند که براي ديگران زحمت و مزاحمت درست کند ، زيرا قانون عمل و عکس العمل را خوب مي دانند . آنها مي دانند که با پارک نابجاي ماشين  ، ممکن است چه دردسر هايي براي سايرين فراهم شود .
اتوموبيل چگونه به ما انرژي مي دهد ،لذت رانندگي در چيست ؟
آنچه که باعث لذت بردن از رانندگي مي شود ، جهانبيني است ، احترام به قوانين و حقوق ديگران است ، تميز و مرتب بودن خودرو است ، سالم بودن راننده از زاويه جسم ، روان و جهانبيني است . لذت رانندگي ارتباط چنداني به مدل و سال ساخت خودرو  ندارد ؛ البته نمي خواهيم بگوييم که اصلاً مهم نيست ، بلکه عامل اصلي نيست .
شايد ديده باشيد که  يک ماشين مدل پايين ، اما ترو تميز با راننده اي که به ماشينش عشق مي ورزد ، چه حس زيبايي به انسان مي دهد و چطور انسان را به وجد مي آورد و به زندگي اميدوار مي کند . اين حس آن راننده  است که به ما منتقل مي شود . زندگي همين است ، زندگي پاک کردن شيشه ماشين با عشق است .
اگر اين ها را بلد نباشيم و فکر کنيم که لذت رانندگي در مدل  و سال ساخت و غيره است ،  اگر بالاترين مدل و گران قيمت ترين ماشين دنيا را هم داشته باشيم ، بعد از چند صباحي از آن خسته مي شويم و ديگر آز آن لذتي نمي بريم .
رمز لذت بردن اين است که ما نفس عمل و مکانيسم لذت بردن را بلد باشيم . قدر داشته هاي خود را بدانيم ، در زمان حال باشيم و شکرگزار .
رانندگي در برف و يخ
رانندگي نکردن در هواي بد و برفي بهترين گزينه مي باشد. در صورت اجبار ؛ چند نکته ساده ميتواند شما و ديگران را از درد سر نجات دهد.
با اتومبيل مجهز به وسايل زمستاني حرکت نماييد. چراغهاي بزرگ يا مه شکن راروشن نموده پشت سر ماشين برف روب يا شن پاش با فاصله زياد حرکت نماييد.
اگر اتومبيل شما در برف گير نمود؛ابتدا فرمان را به چپ وراست بچرخانيد تا فرمان شما جاي مانور داشته باشد.توسط بيلچه يا به کمک وسايل ديگر مانند قالپاق؛ برف را از مسير چرخها وزير اتومبيل تخليه نماييد.از هرچيزي که بتواند اصطکاک ايجاد نمايد مانند ماسه ؛ نمک؛ پتو يا لاستيک زير پا  درمسير چرخهاي گردنده گيربکس استفاده نماييد.
با حرکت سرگاز چند بار اتومبيل را عقب وجلو ببريد تا نيروي لازم براي خروج از برف بوجود آيد.با گاز خيلي کم وآرام به حرکت ادامه دهيد تا از برف خارج شويد.توجه داشته باشيد که حرکت پر گازشمارا بيشتر در برف فرو خواهد برد.
هنگام حرکت در جاده يخ زده سرعت خود را تا حد ممکن کم وفاصله با وسيله جلويي را تا بيش از سه برابر معمول حفظ نماييد.برا ي جلو گيري از ليز خوردن ؛ خيلي آرام و به دفعات متعدد ترمز نماييد تا چرخها قفل نشوند(درترمزهاي ضد قفلA.B.S پدال را فشارداده وتحت فشار نگه داريد)در حال حرکت اگر عقب اتومبيل شما به سمت چپ منحرف شد فرمان را به سمت چپ واگر به سمت راست منحرف شد  فرمان را به سمت راست بگردانيد.ممکن است براي کنترل وضعيت بوجود آمده مجبور باشيد فرمان را به طرفين بچرخانيد.پس از بوجود آمدن امکان کنترل اتومبيل به آرامي به حرکت ادامه دهيد.
اگر چرخهاي جلو در حال سر خوردن به پهلو  باشند دنده را خلاص نموده و فرمان را ثابت نگه داريد. بعلت حرکت جانبي ؛سرعت اتومبيل کم شده و اتومبيل تحت کنترل در خواهد آمد در اين حال با دنده سنگين وگاز کم به حرکت ادامه دهيد.در صورت امکان به ساير ين کمک نماييد زيرا ديگران نيز به شما کمک خواهند نمود.
10  توصيه براي رانندگي در فصل زمستان
1 - آهسته برانيد. اين را که خودتان هم بهتر از هر دانشمندي مي دانيد. مساله فقط اين است که به آنچه مي دانيد معمولا عمل نمي کنيد. علت اصلي بيشتر تصادفات در فصل زمستان، سرعت  بيش از حد رانندگان است که وقتي زمان ترمز زدن مي رسد، ناگهان متوجه مي شوند ترمزشان کارايي لازم را ندارد. يادتان باشد که حد مجاز سرعت براي سطوح خشک جاده و شرايط آب و هوايي خوب در نظر گرفته شده است.
2 - اگر اتومبيل دو ديفرانسيل داريد، بيش از حد به آن اعتماد نکنيد. البته احتمالا از اين اتومبيل هاي به اصطلاح SUV نداريد که به آن بيش از حد اعتماد داشته باشيد اما در صورتي که چنين خودرويي زير پاي شماست. فکر نکنيد اتومبيلي جاده اي و خارج شهري در اختيار داريد و هر کاري دلتان مي خواهد، مي توانيد انجام دهيد. اتفاقا اين نوع خودروها به علت شکل و ارتفاعاشان، بيشتر از سواري هاي معمولي، مستعد چپ شدن هستند. اگر يک اتومبيل دو ديفرانسيل مي رانيد، حتما بند قبلي را دوباره بخوانيد و       «  ‌آهسته برانيد «
3 - از خودروي جلويي فاصله بيشتري بگيريد، زودتر روي ترمز بزنيد و فاصله هاي دورتر را بپاييد. حتما خودتان خوب مي دانيد که روي جاده يخ زده يا نمناک، زمان و فاصله توقف بعد از ترمز زدن بيشتر مي‌شود؛ بنابراين فاصله بيشتري بگيريد و به حرکات رانندگان ديگر بيشتر توجه داشته باشيد. اين نکته را نيز به ياد داشته باشيد که حتي در مواقعي که خيابان يا جاده، يخ زده به نظر نمي رسد، سطح پل ها و نقاطي که زير سازي فولادي دارند، ممکن است يخ بزند و لغزنده باشد.
4 - حواستان به خودروهاي سنگين راهداري يا شهرداري باشد. در مواقع برف سنگين، خودروهاي سنگين براي باز کردن خيابان فعال مي شوند اما کند بودن خود آنها حادثه ساز مي شود؛ چون رانندگان بي حوصله سعي مي کنند از آنها جلو بزنند و گاهي اوقات با سرعت در توده اي از برف فرو مي روند. بنابراين فاصله اي در حدود 60 متر ( به اندازه 15 خودرو) از اين اشياء بزرگ را حفظ کنيد.
5 - شيشه ها و آينه ها را از برف و يخ پاک کنيد .در فصل زمستان کمي بيشتر براي پاک کردن شيشه ها و آينه ها وقت بگذاريد؛ مخصوصا اگر اتومبيل شما فاقد امکاناتي مانند گرمکن شيشه پشت يا گرمکن آينه بغل باشد( که اکثر سواري هاي موجود در خيابان ها و جاده هاي ما فاقد اين تجهيزات هستند.) در روزهاي برقي به يک قطعه کوچک تميز روي شيشه جلو يا عقب اکتفا نکنيد. پاک کردن کامل شيشه عقب مانع از پرتاب ناگهاني توده اي از برف روي شيشه جلويي خودرويي که پشت شماست و تصادم آن خودرو با شما مي شود. دقت کنيد که چراغ جلو، راهنما و چراغ قرمز نيز پاک باشد و ديده مي شود. در روزهاي برفي با چراغ جلوي روشن و نور پايين حرکت کنيد تا چراغ عقب نيز ديده شود .
6 - سيستم خنک کننده خودرو را بررسي کنيد بسياري از مردم فکر مي کنند جوش آوردن خودرو مشکلي مختص تابستان است اما در زمستان نيز خودرو ممکن است جوش بياورد. اين مشکل در مواقعي پيش مي آيد که سيستم خنک کننده، خوب عمل نکند؛ بنابراين حواس تان به اين بخش نيز باشد تا موتور اتومبيل صدمه نبيند.
7 - باک بنزين را پر نگه داريد يا حداقل هميشه بيش از نيمي از آن را پر کنيد.
اگر فصل زمستان در جاده مي رانيد، پر نگه داشتن باک ممکن است اهميت حياتي داشته باشد چون در صورت نقص فني يا حادثه اي مانند سقوط بهمن، باک بنزين تنها منبع گرم کننده سرنشينان است.
پر نگه داشتن باک بنزين در فصل زمستان، يک دليل فني نيز دارد؛ گرم و سرد شدن هوا در روز و شب، باعث ميعان رطوبت موجود در نيمه خالي باک و ورود آب در بنزين مي شود که هم به عملکرد موتور لطمه مي زند و هم موجب پوسيدگي باک مي شود.
8 - برف پاک کن ها را سالم نگه داريد .اطمينان حاصل کنيد که تيغه برف پاک کن سالم است. حتي اگر بارندگي نباشد، ممکن است قطعات برف و يخ روي سقف ذوب شود و روي شيشه جلو بريزد يا آب از زير لاستيك خودروهاي ديگر به روي شيشه بپاشد و ديد شما را مختل کند.
9 - زنجير چرخ را پيشاپيش و در خانه نصب کنيد. تا زانو در برف و آب يخ گل آلود فرو رفتن در تاريکي و در حالي که خودروهاي ديگر از بيخ گوش تان عبور مي کنند، تجربه بسيار ناخوشايندي است که اگر پيش از سنگين شدن بارش برف، بي توجه به آن از خانه بيرون بزنيد و فقط زنجير چرخ را در صندوق عقب بگذاريد، مکن است تجربه کنيد.
10 - وسايل اظطراري را همراه داشته باشيد .در زمستان و به ويژه در سفرهاي جاده اي هميشه جعبه کمک هاي اوليه، نقشه، برف روب، کبريت، شمع، يک کيسه شن، ملحفه، دستکش و در صورت امکان، يک تابلو خطر و اعلام کمک، همراه با خود ببريد، بد نيست اگر لباس هاي زمستاني مندرس و پوتين هاي کهنه اي را که هرگز نمي پوشيد، در صندوق عقب بگذرايد.

 
 

توسعه حمل و نقل محور

کلیه حقوق این سایت مربوط به مرکز اطلاعات علمی و تخصصی حمل و نقل و ترافیک بوده و استفاده از مطالب آن
تنها با ذکر منبع بلامانع است

مشاور بازاریابی اینترنتی و سئو : گروه تخصصی مستر کاما