همایش تقدیر از خیرین و فرهنگ‌سازان عرصه آب با عنوان «نشان سقا» در سالروز میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) به همت سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری فارس در شیراز، سومین حرم اهل بیت برگزار شد.

«نشان سقا» به خیرین و فرهنگ‌سازان عرصه آب اهدا شد

به گزارش مهندسی ترافیک و حمل و نقل از شیراز، همایش تقدیر از خیرین و فرهنگ‌سازان عرصه آب با عنوان «نشان سقا» در سالروز میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) به همت سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری فارس در شیراز، سومین حرم اهل بیت برگزار شد.

پاینده، جانشین سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری کشور با اشاره به اینکه این همایش برای اولین بار در سطح کشور برگزار می‌شود، آن‌را برخاسته از اعتقادات عمیق دینی دانست و اظهار داشت: آب، با ارزش‌ترین آفریده بعد از خلقت انسان است.

وی با بیان اینکه خداوند، وجود چشمه‌سارهای زمین را از منت‌های خود به انسان‌ها می‌داند، تصریح کرد: آب برای مسلمانان اهمیت ویژه‌تری دارد و بحث طهارت و پاکیزگی، یکی از این ارزش‌هاست. 

پاینده با اشاره به منابع ثابت و‌ معین آب در زمین، به استفاده صحیح از این نعمت تاکید کرد و گفت: صرفه‌جویی بخصوص در مصرف صحیح آب، از مواردی است که در دین اسلام و دیگر ادیان الهی بر آن سفارش شده است.

وی با اشاره به مصرف عمده آب در کشاورزی، بر استفاده از شیوه‌های نوین کشاورزی برای استفاده بهینه از آب تاکید کرد و ادامه داد: استفاده از آب‌های زیرزمینی راه حل بحران آب نیست.

وی از گروههای جهادی مهندسین خواست تا با فرهنگ‌سازی در حوزه آب، تلاش کنند تا کشور را از بحران‌های آینده نجات دهند. 

نیما زارع مسئول سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری فارس هم در این همایش با اشاره به فعالیت یک ساله کارگروه آب و محیط زیست این سازمان، اظهار داشت: در جلسات متعدد با دستگاه‌های مرتبط از جمله سازمان آب و آبفای استان، با رصدی که کردیم، این همایش، اولین تقدیر در حوزه آب کشور با نام‌حضرات آل‌الله است.

وی با بیان اینکه امیدواریم این برنامه را در کل کشور با دبیرخانه طراحی شده در شیراز برگزار کنیم، تصریح کرد: کارگروه آب سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری با گروه جهادی تخصصی آب با عنوان سحاب در سالی که گذشت، اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم زدند که بخشی از آن را در رزمایش ملی تخصصی جهادگران عمران و معماری شاهد بودیم. 

صادق‌پور، مدیرعامل آبفای استان فارس هم در ادامه، ضمن تبریک ایام ولادت امام حسین و ابالفضل (ع)، اظهار داشت: خدمت کردن برای مردم هرجایی که باشد، خوب است، بخصوص در حکومت اسلامی که بر مبنای ولایت فقیه است و حکومت جمهوری اسلامی که حاصل خون هزاران شهید است.‌

وی تصریح کرد: حاصل همه آرزوها و تلاش‌های اهل‌بیت و بزرگان دین، حکومت جمهوری اسلامی ایران است که بعد از حکومت امیرالمؤمنین، حکومتی به این شکل نداشتیم، اگرچه ایراداتی هست.

صادق پور با اشاره به اینکه لقب سقایت مربوط به حضرت عباس (ع) در روز عاشوراست، ادامه داد: خداوند هم ‌حتما به کسانی که در این عرصه کار می‌کنند، عنایت ویژه دارد.

مدیرعامل آبفای فارس با بیان اینکه کسانی که از سرمایه خود در این حوزه هزینه می‌کنند، اولیک‌المقربون هستند، افزود: این همایش، به نوعی پاسداشت از ارزشی است که به نوعی تکریم شده؛ و ترویج فرهنگ ایثار و انفاق در حوزه آب و آبرسانی است. 

وی گفت: در نظام جمهوری اسلامی علی‌رغم‌همه کارشکنی‌هایی که علیه آن شده است و ادامه دارد، کارهای بزرگی انجام شده، مثلا برای صددرصد جمعیت شهری و عمده روستاها، آب آشامیدنی سالم فراهم شده است.

صادق پور با مقایسه وضعیت ایران در قبل و بعد از انقلاب، و با بیان اینکه مثلاً در زمان پهلوی که مردم ما زیر برف زمستان یخ می‌زدند، پادشاهان ما در اروپا و آمریکا به خوشگذرانی مشغول بودند و در همان زمان، اروپا به پیشرفتهای علمی رسیده بود و همان زمان به بمب اتم دست یافته بود، تصریح کرد: امروز با همه تحریم‌ها و مشکلاتی که دشمنان برای این نظام مقدس بوجود می‌آورند، به دستاوردهای علمی، پژوهشی، و در عرصه‌های گوناگون دیگر رسیده ایم که اصلا قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی با بیان اینکه کار خیرین برکات بسیار دارد و به دولتمردان روحیه می‌دهد، ادامه داد: ما به برکت حضور مردم در سایه نظام جمهوری اسلامی و در تداوم خدمت‌رسانی به مردم، بیش از ۳۰ هزار کیلومتر در فارس شبکه و خط انتقال، و صدها مخزن و ایستگاه پمپاژ و دیگر زیرساخت‌هایی که این کار را حمایت می‌کند، فراهم کرده ایم.

مصلح، مدیرعامل مجمع خیرین آب‌رسان فارس هم در ادامه این همایش گفت: فشار تحریم‌ها و دشمنی‌های دشمنان، مستقیم روی شانه‌های مردم است و تبعاتی هم به دنبال دارد، از جمله کاهش خدمات دولتی، بدبینی مردم به دستگاه‌های دولتی به واسطه کاهش خدمات، و انباشت روزافزون نیازها، از جمله مواردی است که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

وی با بیان اینکه تشکیل ثمن‌های مردمی تخصصی برای انجام کارها با کمک مردم و همراهی دولت برای از بین بردن بدبینی مردم نسبت به دولت، یک راه حل مناسب برای این معضلات است، تصریح کرد: استفاده حداکثری از این پتانسیل‌ها از جمله بسیج و گروه‌های جهادی، خیرین و ثمن‌ها، و پررنگ کردن نقش مجامع مردمی در تصمیم‌گیری ها، از جمله دیگر راه‌کارهای این معضلات است.

مصلح با بیان اینکه استفاده از این پتانسیل های مردمی و نهفته، هنوز جای کار دارد، ادامه داد: انسجام بخشی میان گروه‌های مردمی و دولتی نیاز است و بسیج مهندسین می‌تواند این نقش را به عهده بگیرد. 

وی با اشاره به اینکه شیوه اجراهای مردمی در همه عرصه‌ها زمینه بروز دارد، از آمادگی سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری و همچنین مجمع خیرین آبرسان برای آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی خبر داد.

به گزارش فارس، در پایان این همایش ملی، از خیرین ‌و فرهنگ‌سازان آب، که خردسال‌ترین خیر ۳ساله بود، با اهدا مدال، تندیس و لوح «نشان سقا» تقدیر شد.

انتهای پیام/خ