معاون اول رئیس‌جمهور امضای توافق‌نامه اجرای پروژه کریدور شمال _ جنوب را گامی مهم در روابط ایران و روسیه توصیف کرد و گفت: باید با جدیت عملیاتی شدن این توافق را پیگیری کنیم و اطمینان دارم کشورهای منطقه از این اقدام منتفع خواهند شد.

مخبر: کشورهای منطقه از اجرای پروژه کریدور شمال _ جنوب منتفع خواهند شد

به گزارش گروه سیاسی مهندسی ترافیک و حمل و نقل، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز چهارشنبه (27 اردیبهشت) در دیدار «الکساندر نواک» معاون نخست وزیر روسیه با تأکید بر اینکه بخش خصوصی دو کشور باید بیش از پیش وارد عرصه تعاملات اقتصادی فیمابین شوند، تصریح کرد: باید تلاش کنیم با پیشتازی بخش خصوصی دو کشور تمامی ظرفیت‌های موجود را به خدمت بگیریم.

وی امضای توافق‌نامه اجرای پروژه کریدور شمال _ جنوب را گامی مهم در روابط ایران و روسیه توصیف کرد و گفت: باید با جدیت عملیاتی شدن این توافق را پیگیری کنیم و اطمینان دارم کشورهای منطقه از این اقدام منتفع خواهند شد.

معاون اول رئیس‌جمهور، تسریع در حذف دلار از مناسبات ارزی را مورد تأکید قرار داد و افزود: حذف دلار از تبادلات مالی تهران و مسکو از اهمیت فراوانی برای سرعت دادن به روند همکاری‌های اقتصادی برخوردار است.

ضرورت توجه به توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های مرتبط با نفت، حمل و نقل و خودروسازی از دیگر موضوعات مورد تأکید معاون اول رئیس‌جمهور در این دیدار بود.

«الکساندر نواک» معاون نخست وزیر روسیه نیز در این دیدار با قدردانی از معاون اول رئیس‌جمهور به خاطر اهتمام ویژه نسبت به پروژه کریدور شمال _ جنوب، گفت: این کریدور یک مسیر سوق‌الجیشی برای ایران و روسیه و تمام کشورهای منطقه ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به بررسی زمینه‌های مختلف همکاری در مذاکرات دو هیأت، اظهار کرد: در این سفر همکاری‌های فیمابین در زمینه‌های نفت، گاز، امور بانکی، صنعت و کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت و به توافقات خوبی در زمینه‌های تجاری و اقتصادی رسیدیم.

معاون نخست‌وزیر روسیه همچنین با اشاره به بازدیدهای خود از برخی مراکز صنعتی ایران، توانمندی‌های کشورمان را در حوزه‌های مختلف علم و فناری مورد تقدیر قرار داد و افزود: مسکو به دنبال قله‌های جدید در همکاری‌های تجاری و اقتصادی با تهران است.

در حاشیه این دیدار همچنین جواد اوجی وزیر نفت ایران و «الکساندر نواک» معاون نخست‌وزیر روسیه به عنوان رؤسای کمیسیون مشترک همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور یک بیانیه مشترک در خصوص همکاری‌های فیمابین امضا کردند.

پایان پیام/