با افزایش تقاضا برای صدور گذرنامه زیارتی، زمان تحویل این گذرنامه‌ها به زائران حدود 6 روز شده است. رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه می‌گوید: روند صدور گذرنامه زیارتی همچون صدور گذرنامه بین‌المللی است و با افزایش تقاضا، زمان صدور و تحویل آن طولانی‌تر می‌شود.

فارس من| چرا گذرنامه‌های زیارتی دیر به دست زائران می‌رسد؟

به گزارش خبرنگار حج و زیارت مهندسی ترافیک و حمل و نقل، سال گذشته برگه گذر موقت ویژه اربعین برای برخی از زائران صادر شد که امسال این برگه گذر اربعین، به گذرنامه زیارتی ارتقاء یافته است. با این امر دیگر افرادی که گذرنامه ندارند یا اعتبار گذرنامه بین‌المللی آنها منقضی شده است، می‌توانند برای دریافت گذرنامه زیارتی اقدام کنند. این گذرنامه‌ها در ظاهر شبیه گذرنامه بین‌المللی با جلدی به رنگ آبی است. با این تفاوت که در حال حاضر این گذرنامه فقط برای سفر به عراق، آن هم در ایام اربعین معتبر است.

گذرنامه زیارتی درخواست گذرنامه زیارتی از اوایل محرم به ۲ روش غیرحضوری از طریق سامانه پلیس من و به صورت حضوری صورت گرفت. البته قرار بود این گذرنامه‌ها در ۳ روز صادر شود، اما استقبال از گذرنامه زیارتی به قدری زیاد بود که روند صدور آن برخلاف برنامه‌ریزی‌ها پیش رفت و هم‌اکنون برخی از متقاضیان زیارت اربعین بیش از یک هفته در انتظار دریافت گذرنامه زیارتی هستند. افزایش تقاضا برای صدور گذرنامه در روزهای اخیر محمد شرفی، فرمانده قرارگاه اربعین فرماندهی انتظامی کشور با بیان اینکه بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر متقاضی صدور گذرنامه بین‌المللی هستند، می‌گوید: حدود ۶۵۰ هزار گذرنامه صادر و به دست مردم رسیده است. همچنین ۲۸۵ هزار گذرنامه در حال چاپ است که پس از آن تحویل پست و در اختیار افراد قرار می‌گیرد. با توجه به افزایش تقاضا برای صدور گذرنامه بین‌المللی، بسیاری نیز مشتاق دریافت گذرنامه زیارتی هستند. به گفته سعید منتظرالمهدی، معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا بیش از نیم میلیون درخواست گذرنامه زیارتی در سامانه‌های پلیس من ثبت شده که از این تعداد، بیش از ۴۰۰ هزار درخواست به صورت غیرحضوری بوده است. روزانه بیش از ۸۰ هزار گذرنامه صادر می‌شود که حدود ۳۰ درصد آنها گذرنامه زیاتی است. دفاتر اداره گذرنامه ساعت فعالیت را افزایش داده و از ساعت ۶ تا ۱۹ فعال هستند تا بتوانند گذرنامه‌های زائران را به موقع و در اسرع وقت صادر و تحویل پست دهند تا به دست آنها برسانند. روند صدور گذرنامه زیارتی همچون گذرنامه بین‌المللی است یکی از موضوعاتی که باعث شده تا گذرنامه‌های زیارتی در بازه زمانی ۳ روزه به دست زائران نرسد، افزایش تقاضاست. گذرنامه‌های زیاتی ارزان‌تر هستند و محبوبیت بیش‌تری برای زائران دارند. علی ذوالقدری، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه می‌گوید: روند صدور گذرنامه زیارتی همچون صدور گذرنامه بین‌المللی است و شاید در کنار افزایش تقاضا، این موضوع هم موجب شود تا با توجه به حجم بالای درخواست‌ها، صدور و تحویل آن بیش از ۳ روز زمان ببرد.

افزایش زمان انتظار برای دریافت گذرنامه زیارتی هم‌اکنون بسیاری از افرادی که طی روزهای اخیر، گذرنامه زیارتی دریافت کرده‌اند، از دریافت این گذرنامه یک هفته پس از ثبت درخواست خبر داده‌اند. برخی دیگر هم برای دریافت گذرنامه زیارتی ۸ روز منتظر مانده بودند. با توجه به افزایش تقاضا برای گذرنامه زیارتی، رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه از تمدید گذرنامه‌هایی که سال ۱۴۰۰ منقضی شده‌اند، با یک برچسب و در مدت کوتاهی خبر داده و از زائران خواسته در صورتی که گذرنامه آنها اعتبار ندارد، با یک برچسب آن را معتبر کرده و به زیارت اربعین بروند. زائران فقط تا پایان ماه صفر می‌توانند با گذرنامه زیارتی به عراق بروند امسال با توافق صورت گرفته با طرف عراقی، گذرنامه زیارتی صادر می‌شود که البته اعتبار این گذرنامه تا پایان ماه صفر است و در حال حاضر برای زیارت اربعین پیش‌بینی شده است. البته رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه می‌گوید: در نظر داریم این گذرنامه را برای سایر سفرهای زیارتی نیز فعال کنیم. به گزارش فارس، عملیات اربعین تا ۲۰ شهریور ادامه دارد و امسال با افزایش گیت‌های خروجی در مرزهای زمینی، پیش‌بینی شده تا در صورت افزایش تعداد زائران، آنها مدت زمان کم‌تری پشت مرزها معطل شوند. پایان پیام/