هزینه مصوب وسایل حمل و نقل عمومی از اتوبوس تا پروازهای اربعین در روزهای گذشته اعلام شده است و برخی نسبت به بالا بودن کرایه‌ها گلایه دارند، اما چرا قیمت بلیت اتوبوس و پرواز در ایام اربعین گران می‌شود؟

فارس من| چرا کرایه‌ها در ایام اربعین گران می‌شود؟

مهندسی ترافیک و حمل و نقل ـ گروه حج و زیارت ـ مریم سادات آجودانی: هر ساله میلیون‌ها ایرانی برای زیارت اربعین به عراق می‌روند و با زائران کشورهای مختلف هم‌قدم می‌شوند. مسیر اصلی برای پیاده‌روی اربعین از نجف تا کربلاست و زائران پس از زیارت حرم علوی در نجف، مسیر را عمود به عمود طی می‌کنند تا به حرم حضرت عباس و امام حسین علیهماالسلام در کربلا برسند. ۹۵ درصد زائران اربعین زمینی به عراق می‌روند حدود ۹۵ درصد زائران از طریق مرزهای زمینی و پنج درصد از طریق هوایی به عراق سفر می‌کنند و با توجه به محدودیت در وسایل حمل و نقل عمومی از اتوبوس‌ها و قطار تا هواپیما، ستاد اربعین خواسته تا افراد با خودرو شخصی به سوی مرزها بروند.

البته به دلیل دوری مسیر، شاید برخی قصد سفر با وسایل حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس را برای رسیدن به مرز داشته باشند. اما آیا سفر با اتوبوس یا حتی قطار  برای همه زائران ممکن است؟ برخی از مخاطبان مهندسی ترافیک و حمل و نقل نسبت به قیمت‌های پرواز یا حتی بلیت اتوبوس اربعین گلایه داشتند و خواستار تسهیل شرایط برای زیارت زائران ایام اربعین و کاستن هزینه‌های مختلف هستند. (اینجا و اینجا بخوانید) رضا نفیسی، دبیر کمیته حمل و نقل و سوخت ستاد مرکزی اربعین با اشاره به کمبود وسایل حمل و نقل عمومی برای جابجایی زائران می‌گوید: تعداد اتوبوس‌های ما محدود است و از طرفی نمی‌توانیم همه ظرفیت ناوگان اتوبوسی را معطوف به اربعین کنیم. چرا که این امر نارضایتی مسافران برای سفر به سایر شهرها را به دنبال خواهد داشت. امسال تعداد اتوبوس‌های فعال در جاده‌ها کم‌تر از سال گذشته است وی با بیان اینکه امسال حدود هفت هزار دستگاه اتوبوس فعالیت دارند، می‌افزاید: سال گذشته هشت هزار دستگاه اتوبوس داشتیم که برخی از این اتوبوس‌ها امسال برای  جابجایی مردم مناسب نیستند. برای همین از ترکیه و پاکستان اتوبوس‌هایی را اجاره کردیم و از توان و ظرفیت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف هم کمک گرفتیم. با وجود افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، در روزهای گذشته که هزینه بلیت اتوبوس‌های اربعین به مرزها اعلام شد، بسیاری نسبت به شیوه قیمت‌گذار گلایه داشتند؛ تا جایی که حتی در برخی از شهرها قیمت‌ها به قدری بالا بود که زائران را از سفر با اتوبوس منصرف کرد.

قیمت‌ بلیت اتوبوس اربعین زائران را شوکه کرد داریوش باقرجوان، مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری قیمت بلیت اتوبوس تهران ـ مهران برای ایام اربعین را از ۴۵۰ تا ۶۸۰ هزار تومان اعلام کرد. بر همین اساس اگر زائری قصد زیارت اربعین از طریق مرز مهران را داشته باشد، بلیت اتوبوس را باید برای رفت و برگشت از حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تهیه کند. این هزینه برای سفر از مشهد رقمی بسیار بالاتر است. رضا صحراگرد، معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی می‌گوید: نرخ مصوب بلیت اتوبوس از مشهد به مهران از ۸۸۱ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۳۴ هزار تومان است. بلیت اتوبوس اربعین با قیمت پرواز ایام عادی برابری می‌کند! به این ترتیب، زائران مشهدی هم برای تهیه بلیت رفت و برگشت اتوبوس باید از بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازند. هزینه بلیت اتوبوس‌ها در ایام اربعین در حالی با افزایش هزینه مواجه است که در ایام عادی بلیت اتوبوس به این مسیرها حدود نیمی از این مبلغ است و حتی این مبالغ با بلیت پرواز در ابام عادی برابری می‌کند! بلیت اتوبوس اربعین چگونه قیمت‌گذاری می‌شود؟ حمیدرضا شهرکی، معاون حمل و نقل سازمان راهداری درباره دلیل گران شدن بلیت اتوبوس‌‌های اربعین می‌گوید: قیمت بلیت اتوبوس ایام اربعین با توجه به یک طرف خالی بودن اتوبوس‌ها تعیین شده است. علاوه بر این، با توجه به ترافیک ممکن است برخی اتوبوس‌ها سه روز در مسیر باشند که در نرخ‌گذاری به این نکته هم توجه  کردیم. با وجود برخی تسهیلاتی که برای صاحبان اتوبوس‌ها به منظور فعالیت در مسیر زائران اربعین پیش‌بینی شده، هنوز تعداد وسایل حمل و نقل عمومی در این مسیر محدود است و امکان جابجایی همه متقاضیان وجود ندارد.

با وجود گرانی بلیت اتوبوس‌ها در ایام اربعین، برخی از زائران در سال‌های گذشته برای تأمین بلیت اتوبوس با مشکلاتی مواجه شدند. برخی بلیت اتوبوس را بالاتر از نرخ مصوب خریداری کردند و برخی دیگر به دلیل نبود بلیت، مجبور شدند با تاکسی‌های بیرون ترمینال و با هزینه بالا عازم مرز شوند. قیمت‌های مصوب اتوبوس اربعین روی تابلوی ترمینال‌ها نصب می‌شود البته برای جلوگیری از افزایش قیمت در ترمینال‌ها، همه پایانه‌های مسافربری موظف هستند که قیمت مصوب در هر مسیر را روی تابلو نصب و بلیت با همین مبلغ عرضه کنند. همچنین میز خدمت امسال هم در ترمینال‌ها راه‌اندازی می‌شود تا زائران بتوانند نقطه نظرات یا حتی شکایت خود را مطرح کنند. فروش بلیت اتوبوس‌های اربعین در برخی مسیرها آغاز شده است؛ به طوری که تهرانی‌ها از اول هفته جاری امکان خرید قطعی بلیت اتوبوس به مرزها را داشتند. در سایر شهرها هم پیش فروش و فروش قطعی در حال انجام است و عملیات اربعین از ۲۷ مرداد آغاز خواهد شد.

همسفر اربعین به سوی مرزها مرز مهران و شلمچه که در سال‌های اخیر به عنوان ۲ مرز اصلی برای خروج از کشور در ایام اربعین شناخته می‌شود، آماده میزبانی از زائران شده است. اما در شهرهای مختلف با توجه به دوری یا نزدیکی، هزینه بلیت اتوبوس برای بسیاری گران است. برای همین امر نیز سیدمجید میراحمدی، رئیس ستاد مرکزی اربعین از راه‌اندازی پویش نذر سفر اربعین خبر داده و از افرادی با خودرو شخصی به سوی مرزها می‌روند، خواسته تا سایر مشتاقان این سفر را نیز با خود همسفر کنند. در کنار مرزهای زمینی، حدود پنج درصد زائران هم هر ساله به صورت هوایی به زیارت اربعین مشرف می‌شوند. قیمت بلیت پرواز اربعین برای رفت و برگشت هشت میلیون تومان اعلام شده که برای مشهد این مبلغ ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. مسوولان فرودگاه نجف، ایرلاین‌ها را در صورت حضور بیش از زمان مقرر جریمه می‌کنند شاید در نگاه اول قیمت بلیت پرواز اربعین گران به نظر بیاید، اما با نگاهی به هزینه بلیت پرواز عتبات در ماه‌های اخیر باید گفت که هزینه بلیت پرواز اربعین نسبت به سایر ایام سال متناسب‌تر قیمت‌گذاری شده است. در ماه‌های اخیر به ویژه در ایام مناسبتی بلیت یک طرفه به عراق از ۶ میلیون تومان عبور می‌کرد و حتی در روزهای گذشته هم قیمت بلیت پرواز تهران ـ نجف ۱۰ میلیون تومان شده بود.

محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با توجه به گرانی خدمات فرودگاهی در فرودگاه نجف، می‌گوید: فرودگاه نجف به ازای هر مسافر بین چهار تا پنج میلیون تومان می‌گیرد. علاوه بر این، در صورتی که از زمان مقرر برای فرود و خالی کردن مسافران و مسافرگیری دوباره بگذرد، باید جریمه پرداخت شود که هزینه بالایی هم هست. برای همین ما پس از سنجیدن همه جوانب، هزینه بلیت پرواز را اعلام کردیم. ۸۰ درصد پروازهای اربعین به نجف است امسال دیگر بلیت پرواز اربعین به صورت چارتری عرضه نمی‌شود و حتی افراد برای خرید گروهی بلیت پرواز تا ۹ بلیت می‌توانند برای اربعین خریداری کنند. همچنین همه بلیت‌های پرواز باید از سوی سایت‌های ایرلاین‌ها عرضه شود تا دیگر برخی از افراد سودجو امکان عرضه بالاتر از قیمت مصوب را نداشته باشند. البته سال گذشته برخی با خرید گروهی بلیت پرواز اربعین، آن را با قیمت بالاتر عرضه کرده و موجب ایجاد بازارسیاه در این زمینه شدند. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری می‌گوید: سال گذشته ۲۵۷ هزار نفر با ۲ هزار و ۲۰ پرواز در ایام اربعین جابجا شدند که امسال با برنامه‌ریزی ۱۵۰ پرواز هفتگی که بیش از ۸۰ درصد آن به فرودگاه نجف است، این تعداد افزایش می‌یابد. به گزارش فارس، عملیات اربعین امسال اول ماه صفر مصادف با ۲۷ مرداد آغاز می‌شود و از این زمان تا بیستم شهریور، بلیت‌های اتوبوس و پروز و حتی قطار در مسیرها به سوی مرزها با قیمت مصوب باید عرضه شود. پایان پیام/