زن در حالی که کودکش را بغل کرده به شدت گریه می کند و بی هدف لباسها را در ساک می اندازد و می گوید: باز هم مصیبت بر سرمان آوار شد، چشم مسئولین روشن!

«غم سیل» مردم محله عمادشهر لارستان را گرفت

به گزارش مهندسی ترافیک و حمل و نقل از لارستان، هنوز ساعات کمی از بارش باران نگذشته که آب تمام محله دلاوران عمادشهر را برداشته و معابر و منازل را تسخیر کرده است. شاید در نگاه اول این مسئله غیرقابل باور باشد اما این محله در طی یک ساعت بارش کمر خم کرده است و مردم در اسارت آب هستند. تا چشم کار می کند آب است و اهالی محله که چاره ای ندارند یک گزینه پیش رو دارند، تخلیه محله؛ زن خانه در حالی که کودکش را در بغل دارد به شدت گریه می کند و لباس‌ها را در ساک می اندازد و می گوید: باز هم مصیبت بر سرمان آمد، مرد خانه هم درمانده، به همراه پسر جوانی در حال جابجایی یخچال هستند و سردرگم که وسایل منزل را به کجا ببرند؟ یا چه کسی به داد آنها خواهد رسید؟! چشم مسوولین روشن! یک شهروند ساکن محله دلاوران عمادشهر می گوید: بارندگی ها و طغیان رودخانه زندگی ما را فلج کرده، چندسال است که ما همیشه با هر نَم باران این مشکل را داریم اما هیچ کسی به داد ما نمی رسد، مسوولین فقط بازدید می کنند و وعده‌ای می دهند یا توپ را به زمین دیگری می اندازند و می گویند بودجه نداریم.

وی می گوید: مسوولین کی می خواهند دردی از ما دوا کنند؟ ما با این وضعیت هیچ کاری از دستمان برنمی‌آید خانه و زندگیمان را آب گرفته است. هیچ راهی نداریم این محله پر از کودک است از ترس جانمان زندگی را رها کرده و محله را تخلیه می کنیم.

 

نمره مسوولین صفر

یکی دیگر از شهروندان این محله که تمایلی به فاش شدن نامش ندارد می گوید: مسئولین هیچ اراده ای برای حل مشکل این محله ندارند، سال ۱۴۰۰ سیل این محله را غرق کرد مسئولین آمدند بازدید کردند حتی معاون وزیر جهاد کشاورزی هم آمد قول دادند رودخانه را سامان دهند سنگ چینی کنند اما هیچ اتفاقی نیفتاد و باز هم ما گرفتار سیل شدیم.

وی می افزاید: متاسفانه این محله را باید آب ببرد تا مسئولین به فکر باشند و چاره ای بیاندیشند. این شهروند از نماینده هم گله می کند و می گوید: نماینده لارستان هم مقصر است، در طول این ۴ سال که نماینده مردم بوده آیا نمی توانستند فکری به حال تامین بودجه کنند؟ این شهروند با اعتراض به عملکرد مسئولان گفت: به مسئولین تنها نمره ای که می توان داد صفر است چون وقتی می بینند این محله به حال خود رها شده و مردم غرق در آب شده اند باید احساس مسئولیت کنند و پیگیر این مشکل باشند.

کار ساماندهی رودخانه محله دلاوران قانونأ با شهرداری است 

معاون عمرانی فرمانداری ویژه لارستان در گفتگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: رودخانه محله دلاوران در محدوده خدماتی شهر است و ساماندهی آن قانونأ با شهرداری است، در سال ۱۴۰۰ که این محله با وقوع سیل دچار خسارت شد طی بازدیدی که مسئولان داشتند قرار شد اقداماتی اساسی برای آن انجام گیرد.

احمد دلاور افزود: در حال حاضر موقتا لایروبی رودخانه محله دلاوران انجام شده است تا از میزان خطر و آسیب کم شود، کار اساسی که این رودخانه نیاز دارد دیوارچینی است و ما به دنبال جذب اعتبار از مدیریت بحران هستیم که در بودجه های مدیریت بحران استان اولویت بندی می شود، مثلا در حالی که الان رودخانه محله دلاوران یک اولویت است چیزی مشابه محله پاقلعه لار است که در همان سال ۱۴۰۰، سقوط سنگ بر اثر سیل سبب جان باختن یک شهروند شد.

معاون عمرانی فرماندار ویژه لارستان با اشاره به درخواست تشکیل جلسه با مقامات استانی گفت: در ادامه پیگیری هایمان درخواست جلسه با معاونت عمرانی استانداری را داده ایم تا بتوانیم با رایزنی از طریق و ظرفیت های مختلف مانند اداره راه و شهرسازی و یا بنیاد مسکن اعتباری را اختصاص دهیم.

دلاور از همکاری اداره کل راه و شهرسازی لارستان برای بهسازی رودخانه خبر داد و عنوان کرد: آقای سلیمانی معاونت راهداری اداره کل راه و شهرسازی این وعده را داده است که به مدت یک هفته امکاناتی مانند بولدوزرها را در اختیار شهرداری عمادشهر قرار دهد تا مسیر رودخانه را بهسازی کنند.