وزارت دفاع روسیه از انهدام موشک کروز دوربرد «سایه طوفان» که انگلیس در اختیار اوکراین قرار داده در جریان عملیات ویژه خبر داد.

«سایه طوفان» انگلیس نیامده شکار روسیه شد

به گزارش گروه بین‌الملل مهندسی ترافیک و حمل و نقل، وزارت دفاع روسیه دوشنبه (۱۵ مه) اعلام کرد موشک دوربرد «سایه طوفان» ( Storm Shadow) که انگلیس در اختیار اوکراین قرار داده را منهدم کرده است. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ایگور کوناشنکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در به روزرسانی اطلاعات میدانی ۲۴ ساعت کذشته عملیات ویژه روسیه در اوکراین اعلام کرد سامانه‌های دفاع هوایی هفت موشک ضدرادار هارم، یک موشک کروز دوربرد «استورم شادو» و همچنین ۱۰ پرتابه شلیک شده توسط هیمارس را رهگیری کردند. 

پیش‌تر انگلیس به‌رغم هشدارهای مکرر مسکو، تایید کرد موشک‌های دوربرد را که کی‌یف برای مقابله با نیروهای روسیه درخواست کرده بود، تامین می‌کند. سازنده این موشک‌ها اعلام کرده موشک‌های کروز سایه طوفان بردی بالای ۲۵۰ کیلومتر دارد. در حالی که موشک‌های هیمارس که آمریکا در اختیار اوکراین قرار داده، تنها بردی حدود ۸۰ کیلومتر دارد. 

دولت روسیه شنبه اعلام کرد کی‌یف با استفاده از موشک‌های دوربرد بریتانیا، اماکن غیرنظامی در شهر شرقی «لوهانسک» را هدف قرار داده و شش کودک را زخمی کرده است.

وزارت دفاع روسیه ضمن اعلام این خبر، افزود: «موشک‌های هوا به هوای «استورم شادو» (سایه طوفان) که بریتانیای کبیر در اختیار کی‌ِف قرار داده است، برای این حملات مورد استفاده قرار گرفته و این در حالی است لندن اعلام کرده که این تسلیحات علیه اهداف غیرنظامی استفاده نمی‌شود».

رئیس‌جمهور اوکراین که در ادامه تحرکاتش برای دریافت تسلیحات بیشتر بعد از ایتالیا، آلمان و فرانسه، به انگلیس سفر کرده، امروز (دوشنبه) در توییتی از نقش پیشروی لندن در ارائه تسلیحات زمینی و هوایی به کی‌یف تقدیر کرد.

دفتر «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس قبل از دیدار امروز وی با زلنسکی اعلام کرد سوناک بسته جدید حمایت نظامی از اوکراین را اعلام می‌کند که شامل ارائه صدها موشک و پهپاد در ماه‌های آتی می‌شود.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اوایل امسال در سخنرانی خود در پارلمان این کشور گفت: شرایطی باید برای همه روشن باشد. هر چه سامانه‌های غربی دوربردتری به اوکراین ارسال شود، مجبور خواهیم شد تهدید را از مرزهای خود بیشتر دور کنیم. 

او همچنین در اظهارنظری دیگر هشدار داد: اگر آن‌ها [موشک‌ها] قرار است تامین شود، ما نتایج قطعی می‌گیریم و از ابزار انهدام خود که به اندازه کافی در اختیار داریم برای حمله به اهدافی که هنوز مورد اصابت قرار نگرفته‌اند، استفاده می‌کنیم. 

پایان پیام/م