رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در دور اول رتبه اول جذب اعتبارات سفر رئیس جمهور را به خود اختصاص داده‌ایم، گفت: طیف عمده پروژه‌های دور اول در سال ۱۴۰۳ و طیف عمده پروژهای دور دوم سفر در سال ۱۴۰۴ به اتمام می‌رسند.

زمان افتتاح پروژه‌های سفر رئیس جمهور به آذربایجان‌شرقی

به گزارش مهندسی ترافیک و حمل و نقل از تبریز، محمد فرشکاران صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه پایه اعتبارات مصوب سفر دوم رئیس جمهور به استان ۹.۳ همت بود که به حدود ۱۲ همت قابل افزایش است، اظهار کرد: طیف عمده پروژه‌های دور اول در سال ۱۴۰۳ و طیف عمده پروژهای دور دوم سفر در سال ۱۴۰۴ به اتمام می‌رسند.

وی افزود: فلسفه سفرهای رئیس جمهور به استان کاملا مشخص است؛ پروژه‌هایی که از چندین سال قبل به صورت نیمه تمام رسوب کرده و به حالت اجرایی نرسیده اند در این سفرها مد نظر قرار گرفته و مسیر اتمام و تکمیل را پیش رو می‌گیرند.

فرشکاران یادآور شد: در سفر اول رئیس جمهور به استان از تعداد ۱۷۳ مصوبه پایه به ۱۸۸ مصوبه رسیدیم و برای اجرای اینها ۲۲ همت اعتبار از منابع مختلف در طی سه سال مصوب شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی اذعان داشت: اکثریت پروژه های مصوب سفر ملی و مربوط به بزرگراه ها، راه‌آهن، سدها، پایاب ها و مباحث کلان کشوری هستند که تمشیت این پروژه ها نیز با سازمان برنامه و بودجه کشور است؛ تعدادی از پروژه ها هم استانی بوده و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مدیریت و اجرای آنها را پیگیری می‌کند.

این مسوول مدعی شد: با تلاش مسوولان عالی استان و سازمان موفق شدیم ۱۰۵ درصد تخصیص اعتبارات مصوب به میزان حدود ۸.۷ همت را در سال اول اخذ کنیم که باعث شد پروژه‌های استان تحرک مطلوبی داشته باشند.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: این اعتبارات در هر صورت وارد چرخه اقتصادی استان و صرف تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مهم و استراتژیک می‌شود و قطعا اثرات خود را در توسعه پایدار استان نشان خواهد داد.

فرشکاران تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ از مجموع ۱.۹ همت اعتبار مصوب تملک دارایی های سرمایه ای استان تنها ۵۴ درصد تخصیص یافت که از این میزان نیز ۳۸ درصد به صورت اوراق و مابقی نقد بوده است؛ در حالی که در سال ۱۴۰۱ از ۲.۱ همت اعتبار مصوب نزدیک به ۸۰ درصد تخصیص گرفتیم که ۹۱ درصد آن به صورت نقد جذب شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی اعلام کرد: در مجموع اعتبارات استان در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۸۰ درصد نسبت به سال های قبل رشد داشته است.

وی ابراز داشت: با این میزان جذب اعتبارات سعی داریم بخشی از مشکلات زیرساختی مثل برق، آب و راه های مواصلاتی را حل و مناسبات فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی را در استان تسهیل کنیم.

فرشکاران گفت: آذربایجان شرقی رتبه اول جذب اعتبارات مصوب دور اول سفرهای استانی رئیس جمهور را به خود اختصاص داده که پیامدهای بسیار مثبتی خواهد داشت و راه را برای اهداف توسعه ای استان در سفر دور دوم هموار خواهد ساخت.

این مسوول سفر دوم رئیس جمهور به استان را مکمل سفر اول خواند و افزود: ماحصل سفر دوم رئیس جمهور به استان ۱۰۸ مصوبه بود که ۵۵  مورد مربوط به اعطای مجوزها و بحث های محتوایی و مابقی دارای پایه اعتباری هستند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه اتفاق ارزشمندی که در سفر دوم افتاد حضور و اعلام آمادگی سرمایه گذاران بخش خصوصی بود؛ به طوری که به میزان ۲۰ همت تفاهم نامه منعقد شد، ادامه داد: این اتفاقات تاثیرات خود را در افزایش تولید ناخالص داخلی، سرانه درآمد، ایجاد اشتغال و ارتقاء رفاه عمومی استان در آینده نزدیک نشان خواهد داد.

انتهای پیام/۶۰۰۲۶