امسال ٣ هزار موکب برای خدمت به زائران اربعین اعلام آمادگی کرده‌اند. دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین می‌گوید: حدود ۱۳۰ موکب تاکنون در مرزهای مهران، شلمچه، خسروی، چذابه، بامشاق، تمرچین، ریمدان و میرجاوه فعال شده‌اند.

حدود 130 موکب اربعینی در مرزها فعال شده‌اند

به گزارش خبرنگار حج و زیارت مهندسی ترافیک و حمل و نقل، ارسال وسایل و تجهیزات موکب‌های اربعینی از ۱۶ مرداد آغاز شده و تا ۱۰ شهریورماه موکبداران می‌توانند این وسایل را از مرزهای مهران، شلمچه، چذابه، خسروی و سومار ارسال کنند. بعد از این زمان بر اساس اطلاعیه ستاد مرکزی اربعین فقط امکان ارسال تجهیزات موکب‌ها از مرز سومار امکان‌پذیر است. برپایی ۳ هزار موکب اربعینی در سال جاری عملیات اربعین حسینی از ۲۷ مرداد آغاز شده است. مجید نامجو، دبیر کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین با اشاره به اینکه امسال سه هزار موکب برای خدمت به زائران اربعین اعلام آمادگی کرده‌اند، می‌گوید: ۲ هزار موکب در عراق و یک هزار موکب در مرزها و مسیر زائران در کشورمان راه‌اندازی می‌شود.

تاکنون حدود ۱۳۰ موکب در مرزهای هشتگانه فعال شده‌اند در روزهای آینده تعداد زائران اربعین که از مرزهای زمینی عازم عراق شوند، افزایش می‌یابد. بر همین اساس به مرور فعالیت و تعداد موکب‌های اربعینی توسعه می‌یابد. با این وجود، امسال نسبت به سال‌های گذشته فعالیت موکب‌ها زودتر آغاز شده است و برخی از موکب‌ها در حال خدمت به زائران اربعین هستند. نامجو با بیان اینکه حدود ۱۳۰ موکب تاکنون در مرزها فعال شده‌اند، می‌گوید: ۱۰ موکب در مرز مهران، ۵۰ موکب در مرز شلمچه، ۴۰ موکب در مرز چذابه، سه موکب در مرز خسروی، ۱۰ موکب در مرز باشماق، پنج موکب در مرز تمرچین، پنج موکب در مرز ریمدان، چهار موکب در مرز میرجاوه آماده میزبانی از زائران اربعین هستند.

با توجه به اینکه هنوز به صورت رسمی پیاده‌روی اربعین از مسیر نجف ـ کربلا آغاز نشده است، موکب‌های ایرانی در مسیر هم فعال نشده و در حال آماده‌سازی فضا به منظور پذیرایی از زائران هستند. نخستین موکب‌های ایرانی که هر ساله در عراق برپا می‌شود، در نجف اشرف و در جوار حرم امام علی علیه‌السلام هستند.

آغاز فعالیت برخی موکب‌های ایرانی در نجف از امروز دبیر کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه فعالیت موکب‌های استان تهران، سمنان، البرز و مرکزی از امروز در نجف اشرف آغاز می‌شود، می‌گوید: موکب‌های اربعین به صورت مردمی اداره می‌شود و فعالیت آنها متناسب با ظرفیت و توان صورت می‌گیرد. وظیفه ما تسهیل‌گری در زمینه راه‌اندازی آن و همچنین ارسال وسایل به عراق است. در ایام اربعین امسال موکب‌های در زمینه اسکان، تغذیه، فعالیت‌های فرهنگی، بهداشت و درمان، تعمیر وسایل و سایر خدمات راه‌اندازی می‌شود. همچنین بر اساس برنامه‌ریزی اولیه، موکب‌های اربعینی از ۱۰ صفر هم‌زمان با پنجم شهریور فعالیت خود را آغاز می‌کنند و تا سه روز بعد از اربعین در خدمت زائران خواهند بود. پایان پیام/