«قزوین» به عنوان استانی که در شاهراه مواصلاتی کشور واقع شده و روزانه با حجم بالای ترافیک و تردد مردم از نقاط مختلف کشور روبرو است، نیازمند توجه بیشتری در بحث سلامت، بهداشت و درمان می باشد که نبود خودروی سیار خونگیری در حوزه انتقال خون یکی از نیازهای این استان می باشد.

تامین «خودروی سیار خونگیری» دغدغه جدی حوزه سلامت استان قزوین

به گزارش مهندسی ترافیک و حمل و نقل از قزوین، مقوله تامین زیرساخت های مورد نیاز حوزه سلامت و رفع دغدغه های مردم در این بخش، امروز بیش از هر زمان دیگری، ضرورت یافته و جدیت و اهتمام مسوولان و دستگاه ها در این مسیر به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است. «قزوین» ضمن برخورداری از ظرفیت های متنوع مادی و معنوی، به عنوان استانی که در شاهراه مواصلاتی کشور واقع شده و روزانه با حجم بالای ترافیک و تردد مردم از نقاط مختلف کشور روبرو است، نیازمند توجه بیشتری در بحث سلامت، بهداشت و درمان می باشد. فارغ از اینکه این استان به لحاظ امکانات درمانی در وضعیت مناسبی قرار ندارد، سازمان انتقال خون نیز به عنوان یکی از دستگاه های مهم و حساس در این حوزه که می بایست به سهم خود نقش آفرین باشد و در بزنگاه های مختلف به یاری مراکز درمانی بشتابد، با کمبودهایی نظیر عدم برخورداری از خودروی سیار خونگیری مواجه است. مساله ای که تاثیر آن در برقراری زنجیره تامین خون قابل مشاهده است.

دو پایگاه ثابت اهدای خون پاسخگوی نیاز مردم استان قزوین نیست در این رابطه عباس طالبیان اردستانی مدیرکل انتقال خون استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار فارس به نیاز مبرم استان به اتوبوس سیار انتقال خون اشاره کرد و افزود: اداره کل انتقال خون استان قزوین به عنوان تنها متولی تامین خون سالم و کافی مورد نیاز بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن فعالیت می کند. طالبیان گفت: استان قزوین با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۳٠٠ هزار نفر و فعالیت ۱۵ مرکز بیمارستانی با بیش از ۲۵۰۰ تخت و ۱۳۲ بیمار تالاسمی که جزو گیرندگان مستمر خون می‌باشند، تنها دارای دو پایگاه ثابت اهدای خون در شهرستان های قزوین و تاکستان است و مابقی خون مورد نیاز با استقرار تیم های سیار در شهرستان های آبیک، بوئین زهرا و آوج تامین می شود. وی اضافه کرد: از طرف دیگر با توجه به داوطلبانه بودن اهدای خون و گسترش شهر قزوین و شهرک های اطراف امکان دسترسی داوطلبان جهت این امر خداپسندانه با مشکل مواجه شده است.

این مسوول ادامه داد: همچنین در آینده نزدیک با بهره برداری از بیمارستان های در حال ساخت ۷۰۰ تخت خوابی دانشگاه علوم پزشکی و ۱۰۰۰ تخت خوابی بخش خصوصی، سالمند شدن جمعیت استان، افزایش تصادفات و به تبع آن بالا رفتن آمار عمل جراحی، نیاز به خون و فرآورده های آن افزایش خواهد یافت. طالبیان عنوان کرد: تنها راه تامین این نیاز علاوه بر فرهنگ سازی اهدای خون، افزایش میزان دسترسی داوطلبان با صرف کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان ممکن می باشد. مدیرکل انتقال خون استان قزوین اذعان کرد: تامین سامانه های سیار اهدای خون در قالب اتوبوس های ویژه تعبیه شده جهت اهدای خون این امر را میسر می‌سازد که میزان اعتبار لازم برای این موضوع ۱۲۰ میلیارد ریال است. وی با اشاره به فعالیت اتوبوس سیار در استان های همجوار و همتراز قزوین، گفت: برای نمونه در استان همدان ۲ اتوبوس سیار فعالیت دارند که توانسته اند تا حد زیادی نیازهای این منطقه را رفع کنند. بر همین اساس معتقدیم قزوین نیز می بایست با حمایت مسوولان، اتوبوس سیار در اختیار داشته باشد تا به اقصی نقاط استان دسترسی پیدا کند.

تامین خودروی سیار خونگیری پیگیری می شود فاطمه محمدبیگی نماینده قزوین، البرز و آبیک نیز در گفت و گو با خبرنگار فارس با اشاره به پیگیری های لازم جهت تامین یک دستگاه خودروی خونگیری سیار برای سازمان انتقال خون استان قزوین اظهار کرد: در جلسه ای که به مناسبت روز پزشک در سازمان انتقال خون قزوین برگزار شد، موضوع خودروی سیار خونگیری مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد با شرکت‌های خودروسازی برای تحقق این مهم وارد مذاکره شویم. وی افزود: در حال حاضر امکان تهیه خودرو سیار خونگیری از سوی دولت وجود ندارد و به نظر می‌رسد باید از روش‌های دیگر بتوانیم نسبت به تهیه آن اقدام کنیم. این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به دلیل قرار گرفتن استان قزوین در مسیر ترانزیتی و کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب کشور شاهد سوانح و حوادث رانندگی بسیار و همچنین مصدومان زیادی هستیم که نیاز به بانک خون بیش از پیش احساس می‌شود و لازم است خودروی سیار خونگیری تامین شود چرا که می‌تواند در تامین نیاز استان کمک شایانی کند. محمد بیگی از مذاکره با شرکت‌های خودروسازی برای تامین خودروی سیار خونگیری خبر داد و تصریح کرد:  سعی می‌کنیم با کمک مسوولین استانداری، خیرین، مجمع نمایندگان و فعالان حوزه صنعت بتوانیم در تهیه خودروی سیار خونگیری گام موثری برداریم.

وی بیان کرد: تهیه نوع خودروی سیار خونگیری بستگی به قیمت‌ها و نوع خودرو اعم از مینی بوس، ون و اتوبوس دارد که در حال حاضر به دنبال تهیه لیست خام این خودروها هستیم و بهترین خودروی سیار خونگیری با بهترین کیفیت مد نظر ما است که با گفت وگو با بخش صنعت از شرکت‌های صنعتی درخواست می کنیم از طریق مسوولیت‌های اجتماعی و تخفیفات مالی در زمینه تهیه خودروی سیار خونگیری ورود کرده و کمک کنند. این نماینده مجلس بیان کرد: سال گذشته با رایزنی‌های صورت گرفته، موفق شدیم یک دستگاه خودروی دو کابینه برای سازمان انتقال خون استان قزوین تهیه کنیم که امسال نیز این آمادگی را داریم با کمک مسوولان استان قزوین، خیرین و فعالان حوزه صنعت بتوانین نسبت به تهیه خودروی سیار خونگیری اقدام لازم را انجام دهیم. با توجه به امکانات محدود سازمان انتقال خون استان قزوین در سطح مناطق و شهرستان ها، فعالیت اتوبوس سیار تا حد زیادی می تواند در ارائه خدمات مورد نیاز مردم در این بخش موثر واقع شود و تحقق این موضوع نیازمند ورود جدی تر مسوولان دولتی و فعالان بخش خصوصی است. پایان پیام/