بیانات امروز (چهارشنبه) مقام معظم رهبری در مراسم عید سعید فطر و به ویژه بخش مربوط به قطعیت تنبیه رژیم صهیونیستی درپی حمله این رژیم به محل کنسولگری ایران در دمشق بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی زبان و صهیونیستی داشته است.

بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های غربی ـ عربی ـ صهیونیستی درباره تنبیه رژیم صهیونیستی

به گزارش خبرآنلاین شبکه المیادین به طور ویژه بیانات مقام معظم رهبری درباره حمله دمشق و ضرورت مجازات و تنبیه رژیم صهیونیستی را برجسته کرد.

المیادین در این باره گزارش داد: رهبر جمهوری اسلامی ایران، امروز چهارشنبه تأیید کردند که رژیم صهیونیستی به جرم جنایت در کنسولگری ایران در دمشق مجازات خواهد شد.

المیادین همچنین به بازتاب اظهارات مقام معظم رهبری درباره غزه و جنایات رژیم صهیونیستی و همچنین انتقاد وی از کشورهای غربی مدعی حقوق بشر پرداخت.

به نقل از ایرنا رسانه های یمن نیز به بازتاب گسترده این بیانات پرداختند.

شبکه المسیره یمن در این باره در تیتری با نقل قول از مقام معظم رهبری نوشت: حمله به کنسولگری ایران در سوریه، حمله به خاک ایران است.

این شبکه با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در خطبه نماز عید سعید فطر نقل کرد: آمریکا و انگلیس کشورهای استکبار و ظلم هستند و حوادث غزه حتی داخل این کشورها نیز نشان داد آنها تمدنی هستند که بر پایه شرارت ساخته شده‌اند.

شبکه خبری المنار لبنان نیز در این باره به نقل از رهبر معظم انقلاب تیتر زد: رژیم صهیونیستی اشتباه کرد.

این شبکه به بازتاب تمامی بخش‌های بیانات مقام معظم رهبری درباره رژیم صهیونیستی، امریکا و غرب و نوار غزه پرداخته است.

شبکه سعودی العربیه نیز در این باره اعلام کرد: سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه ۲۲ فروردین، طی سخنرانی در مراسم عید فطر در مصلی تهران گفت: کنسولگری ایران در دمشق خاک کشور ایران بود وقتی به کنسولگری ما حمله کردند یعنی به خاک کشور ما حمله کردند.

العربیه به نقل از این بیانات افزود: اسرائیل با حمله به کنسولگری ایران «اشتباه کرد و باید تنبیه شود و تنبیه هم خواهد شد.»

این شبکه عربستانی افزود، رهبر جمهوری اسلامی پیشتر در پیامی با اشاره به شهادت فرماندهان سپاه پاسداران ایران در سوریه اعلام کرد: که رژیم صهیونیستی «به دست دلاورمردان ما مجازات خواهد شد، آن‌ها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد.»

سایت شبکه روسیا الیوم در این باره تیتر زد: سید علی خامنه‌ای اسرائیل را تهدید کرد؛ «حمله به کنسولگری ما به معنای حمله به خاک ماست.»

این رسانه نوشت: رهبر جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه حمله به کنسولگری ایران در دمشق، حمله به خاک کشور تلقی می‌شود، تاکید کرد که اسرائیل به خاطر این حمله مجازات خواهد شد.

روسیا الیوم به نقل از بیانات مقام معظم رهبری افزود: رژیم خبیث صهیونیستی در حمله به کنسولگری ما مرتکب اشتباه شد و این بر اساس موازین جهانی به معنای حمله به سرزمین‌های ماست و باید مجازات مناسب را دریافت کند و مجازات مناسبی نیز دریافت خواهد کرد.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز به طور ویژه بیانیات مقام معظم رهبری را دنبال و بخش مربوط به رژیم صهیونیستی و ضرورت تنبیه و مجازات این رژیم را برجسته کردند.

روزنامه صهیونیستی تایمز آو اسرائیل، «تنبیه اسرائیل» به دلیل حمله به کنسولگری را تیتر کرد و با استناد به گزارش خبرگزاری های مختلف درباره بیانات امروز رهبری نوشت: رهبر معظم ایران گفت تهران حمله منسوب به اسرائیل علیه ساختمان کنسولگری در دمشق را در اوایل ماه جاری میلادی، تلافی خواهد کرد.

این روزنامه صهیونیستی حضور جمعیت حاضر در مراسم عیدفطر را «گسترده» توصیف کرد و با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در نماز عیدفطر در مسجد اعظم تهران که جمعیت گسترده‌ای برای بزرگداشت پایان ماه رمضان گرد آمده بودند، نوشت: وقتی آنها به کنسولگری ما حمله می‌کنند به خاک ما حمله کرده اند. رژیم خبیث اشتباه کرد و باید تنبیه شود وتنبیه خواهد شد.

تایمز آو اسرائیل افزود: ایران وعده تلافی داده و با واکنش هایی که تاکنون صرفا لفظی بوده اسرائیل را نگران کرده است.

این روزنامه صهیونیستی در بخشی از گزارش خود به انتقاد رهبر معظم انقلاب اسلامی از غرب به ویژه آمریکا و انگلیس به دلیل حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ با حماس در غزه اشاره کرد و به نقل از بیانات رهبری آورد: جنگ اسرائیل علیه حماس درغزه، کام مسلمانان را در ماه رمضان «تلخ» کرد.

وی همچنین رژیم اسرائیل را به شهادت رساندن ۳۰ هزار بی گناه در غزه متهم کرد.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت در این باره نوشت، رهبر ایران بار دیگر تهدید کرد.

این روزنامه به نقل از بیانات مقام معظم رهبری نوشت: اسرائیل زمانی که به سوریه حمله کرد، دچار اشتباه شد و بهای آن را خواهد پرداخت.

خبرگزاری رویترز به نقل بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران تیتر زد: اسرائیل باید برای حمله به سفارت سوریه تنبیه شود. این خبرگزاری انگلیسی به نقل از بیانات آیت الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر معظم ایران به مناسبت پایان ماه مبارک رمضان، افزود: رژیم خبیث اشتباه کرد و باید مجازات شود و خواهد شد. رویترز درباره آنچه که این خبرگزاری «شدت گرفتن جنگ اسرائیل با دشمنان منطقه‌ای اش توصیف کرد»، نوشت: هواپیماهای جنگی منسوب به (رژیم) اسرائیل، کنسولگری ایران در پایتخت سوریه را در اول آوریل (۱۳ فروردین) بمباران کردند؛ حمله‌ای که به گفته ایران به شهادت هفت مستشار نظامی این کشور منجر شد و ایران وعده داد آن را تلافی کند.

خبرگزاری فرانسه نیز سخنرانی مقام معظم رهبری را با این تیتر بازتاب داد: رهبر ایران بار دیگر تهدید انتقام علیه اسرائیل را مطرح کرد.

این خبرگزاری فرانسوی افزود: آیت الله علی خامنه‌ای رهبر معظم ایران روز چهارشنبه بار دیگر هشدار داد که اسرائیل به دلیل حمله هوایی به دمشق که به شهادت هفت نفر از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله دو سردار منجر شد، «تنبیه» خواهد شد.

این رسانه نوشت: وی در نطق تلویزیونی بعد از نماز عید فطر در تهران گفت: «رژیم خبیث» در این زمینه اشتباه کرد و باید تنبیه شود و تنبیه خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش بازتاب خود از بیانات مقام معظم رهبری آورده است: وی حمله اول آوریل، که ساختمان پنج طبقه کنسولگری جنب سفارت ایران در سوریه را هدف قرار داد، بر خلاف توافقات بین المللی مبنی برمصونیت اماکن دیپلماتیک بود.

وی گفت: کنسولگری و دفاتر سفارت در هر کشوری به منزله خاک یک کشور هستند. وقتی به کنسولگری ما حمله می کنند یعنی به خاک ما حمله کرده اند.

این خبرگزاری افزود: (سردار سرلشگر) یحیی رحیم صفوی مشاور ارشد رهبری روز یکشنبه هشدار داد که «سفارت های (رژیم) اسرائیل دیگر امن نیستند».

به نوشته خبرگزاری فرانسه، هفته گذشته (اسرائیل) اعلام کرد که به دنبال تهدیدهای ایران برای انتقام گیری، قدرت دفاعی خود را تقویت و مرخصی‌ یگان‌های رزمی را متوقف کرده است.

خبرگزاری فرانسه همچنین در گزارش خود آورده است: ایران، اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و تل‌آویو را به موج حملات خرابکارانه و ترور علیه برنامه هسته‌ای خود متهم می‌کند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز در مطلبی نوشت، آیت الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر معظم ایران روز چهارشنبه وعده تلافی اقدام رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن سرداران ایرانی در سوریه را تکرار کرد.

آسوشیتدپرس با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری به مناسبت عید فطر و پایان ماه مبارک رمضان، نوشت: وی حمله به کنسولگری ایران در سوریه را در اوایل ماه جاری میلادی، «اشتباهی» علیه دفتر یک دیپلماتیک که خاک ایران محسوب می‌شود، خواند.

آسوشیتدپرس نیز این بخش از بیانات رهبری را بازتاب داد که «وقتی به کنسولگری ما حمله می‌کنند انگار به خاک ما حمله می‌کنند. رژیم خبیث باید مجازات شود و مجازات خواهد شد».

به نوشته این خبرگزاری، این حمله به شهادت ۱۲ نفر از جمله هفت نفر از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، چهار سوری و یک عضو حزب الله منجر شد. رژیم صهیونیستی دخالت خود در این حمله را تایید نکرده هر چند خود را برای واکنش ایران به این حمله که در جنگ در سایه بلندمدت بین دو طرف شدت قابل توجهی داشت، آماده کرده است.

این خبرگزاری آمریکایی افزود: تلویزیون دولتی ایران بیانات رهبری را که تشریح نکرد که ایران چگونه این حمله را تلافی خواهد کرد، به صورت زنده پخش کرد.

آسوشیتدپرس به نقل از بیانات امروز مقام معظم رهبری افزود: وی همچنین از غرب به ویژه آمریکا و انگلیس به دلیل حمایت از رژیم اسرائیل در جنگ با حماس در غزه انتقاد کرد. چرا که « انتظار می‌رفت آنها در این فاجعه جلوی (رژیم اسرائیل) را می گرفتند. اما این کار را نکردند. دولت های غربی به وظایف خود عمل نکردند.»

آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه «کنسولگری و دستگاه‌های سفارت در هر کشوری که وجود دارد، به منزله خاک آن کشور است و وقتی به کنسولگری ما حمله می‌کنند یعنی به خاک ما حمله کرده‌اند»، خاطرنشان کردند: رژیم خبیث اشتباه کرد و باید تنبیه بشود و تنبیه خواهد شد.

ایشان در بخش‌هایی از این سخنرانی گفتند: دولت‌های غربی در حوادث امسال ذات شریر تمدن‌های غربی را نمایان کردند. در حوادث شش ماه گذشته در غزه، خود دولت‌های غربی این ذات شریر را در مقابل چشم دنیا قرار دادند. زورشان به مردان مقاومت نمی‌رسد، به جان کودکان و مظلومان می‌افتند و سی و چند هزار انسان بی گناه را به قتل رساندند.کجا هستند که آهنگ ناهنجارشان درباره حقوق بشر گوش دنیا را کر می‌کند؟ اینها بشر نیستند؟ حقوق ندارند؟

به فرموده ایشان، «رژیم خبیث صهیونیستی یک خطای دیگر هم به خطاهای خود اضافه کرد و آن حمله به کنسولگری ایران در سوریه بود، کنسولگری و دستگاه‌های سفارت در هر کشوری که وجود دارد، به منزله خاک آن کشور است وقتی به کنسولگری ما حمله می‌کنند یعنی به خاک ما حمله کرده‌اند».

ایشان افزودند: رژیم خبیث اشتباه کرد و باید تنبیه بشود و تنبیه خواهد شد. ما البته داغدار شهیدانمان شدیم، از قبیل شهید زاهدی و رحیمی و دیگر همراهانشان. البته قبلا هم گفتم اینها عاشق شهادت بودند و چیزی از دست ندادند اینها کسانی بودند که یک عمر به دنبال شهادت دویدند و خداوند این اجر را به آنها داد. ما داغدار شدیم اما آنها کامیاب شدند.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز دوشنبه ( ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر اول آوریل ۲۰۲۴ ) در اطلاعیه اعلام کرد: «در پی شکست‌های ترمیم ناپذیر رژیم گرگ صفت صهیونیستی برابر مقاومت فلسطین و ایستادگی مردم غزه و سرشکستگی مقابل اراده پولادین رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی منطقه،ساعاتی قبل (عصر روز دوشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۳) هواپیماهای این رژیم جعلی در جنایتی جدید ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد هدف حمله موشکی قرار داد که بر اثر این جنایت سرداران رشید مدافع حرم سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و محمدهادی حاجی رحیمی از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و ۵ تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام، تاکید کرده بودند: آنها را از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد، به حول و قوه‌ی الهی.

311311