معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات دولت در حوزه دانشجویی و فرهنگی، گفت: سرانه خوابگاهی و پرداختی دانشجویان علوم پزشکی کشور حداقل ۱۰ درصد افزایش یافته است.

افزایش سرانه خوابگاهی و پرداختی دانشجویان علوم پزشکی کشور

به گزارش مهندسی ترافیک و حمل و نقل از رشت، عصر امروز نشست عباس شیراوژن معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با جمعی از دانشجویان و منتخبان تشکل های دانشجویی در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه برگزار شد. افزایش ۱۰ درصدی تخت‌های‌ خوابگاهی در دولت عباس شیراوژن، معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست با تاکید بر تغییر نگرش در حوزه فرهنگی و دانشجویی، اظهار کرد: میزان اعتبارات و بودجه های حوزه فرهنگی محدود، تورم بالا و تحقق درآمدی بسیار پایین بوده و لازم است توزیع اعتبارات فرهنگی سنجیده تر باشد. وی با اشاره به آخرین وضعیت تعذیه‌ای دانشجویان در کشور، افزود: علیرغم افزایش بودجه ردیف تغذیه ای، همچنان بخشی از بودجه برای این حوزه محقق نمی‌شود و مابه تفاوت آن باید از محل درامد اختصاصی تأمین شود. معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۸۰ هزار تخت خوابگاهی جهت استفاده دانشجویان در کشور وجود دارد، گفت: تعداد تخت های‌خوابگاهی در دولت کنونی تا ۱۰ افزایش یافته است و موجب افزایش رضایتمندی دانشجویان شده است. شیراوژن با بیان اینکه یک چهلم دانشجویان متاهل در خوابگاه ها مستقر هستند، گفت: ۲۰۰ واحد خوابگاه دانشجویی طی امسال به فضای خوابگاهی افزوده شده و در تلاشیم تا پایان سال خوابگاه های جدید را نیز افتتاح کنیم. وی با اشاره به افزایش پرداختی وزارت بهداشت به دانشجویان، خاطرنشان کرد: حداقل ۱۰ درصد از حقوق پرداختی به دانشجویان در نظام سلامت افزایش یافته که این افزایش پرداختی در دانشجویان متاهل بیشتر است. معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین از افزایش فضای ورزشی و رفاهی مورد نیاز دانشجویان و کارکنان طی سال های اخیر خبر داد. شیراوژن از افزایش وام دانشجویان، وام فرزندآوری و حق الزحمه دانشجویی در کنار افزایش منتخبان شوراهای صنفی دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد. تعدادی از دانشجویان و نمایندگان تشکل های دانشجویی نیز در این نشست صمیمی به بیان دغدغه ها، چالش ها، مشکلات و نیازمندی های خود به ویژه در حوزه توسعه فیزیکی فضای آموزشی، امکانات رفاهی، انتصابات در حوزه فرهنگی و دانشجویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی اشاره کردند. معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی پیش از ظهر امروز در بدو ورود به گیلان در خوابگاه دانشجویی دخترانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی حضور یافت و از این خوابگاه دانشجویی بازدید کرد. شیراوژن‌ همچنین از مجموعه ورزشی سرپوشیده امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی گیلان در لاکان رشت نیز بازدید کرد و در جریان کم و کیف و نیازمندی‌های آن قرار گرفت. معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سلف سرویس دانشجویی مجتمع دانشگاهی لاکان رشت نیز حضور یافت و محل سلف دانشجویان، آشپزخانه و مطبخ آن را نیز بازدید کرد.

  فقدان بیمارستان جنرال یکی از ابرچالش‌های نظام سلامت گیلان محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به چالش های نظام سلامت گیلان، اظهار کرد: گیلان استانی سالمند و نرخ باروری نیز در آن بسیار پایین است. وی کمبود فضای فیزیکی نامتناسب با جمعیت، پژوهش، درمان، بهداشت و دانشجویی را در کنار معضلات زیست محیطی و تحمیل هزینه حدود ۴۰ میلیارد تومانی بابت پرداخت حقوق نیروهیا حجمی و شرکتی را از دیگر معضلات دانشگاه علوم پزشکی گیلان دانست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به بهبود وضعیت تغذیه دانشجویان، گفت: وضعیت تغذیه دانشجویان طی یک سال اخیر بهبود یافته اما با وضعیت ایده آل فاصله دارد. آشوبی فقدان بیمارستان جنرال را یکی از ابرچالش‌های نظام سلامت استان دانست و گفت: علاوه بر پیگیری برای اتمام بیمارستن ۴۰۰ تختخوابی رشت، پیگیری احداث بیمارستان ۸۰۰ تختخوابی و اتمام بیمارستان جایگزین در پورسینا هستیم. وی همچنین به بخشی از اقدامات دانشگاه در حوزه تقویت نظام شبکه، پیشگیری بیماریها و غربالگری بیماری های غیرواگیر نظیر دیابت، فشارخون، سرطان اشاره کرد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای توسعه خدمات فیزیکی، تجهیزاتی، اموزشی و رفاهی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد. آشوبی به صف حضور خیران در نظام سلامت گیلان اشاره کرد و گفت: طی یک سال اخیر یکی از رویکردهای ما توسعه مشارکت با تقویات اعتماد و امید در بین خیران و نیکوکاران بوده و توانسته‌ایم چند صد میلیارد تومان به سرمایه‌های نظام سلامت گیلان بیفزاییم. وی با اشاره به بخشی از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حوزه دانشجویی و فرهنگی، گفت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان بدون واسطه در کنار دانشجویان و دغدغه‌مندان حوزه فرهنگی است و تاکنون از هیچ کوششی دریغ نکرده است. گفتنی است پنج هزار و ۸۰۰ دانشجو در هشت دانشکده دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال تحصیل هستند. پایان پیام/۳۳۸۹