منابع رسانه‌ای از اعزام یک فروند «ایرباس-330» شرکت «ایرفلوت» روسیه به ایران برای بازآماد توسط مهندسان ایرانی خبر دادند.

اعزام «ایرباس-330» روسیه به ایران برای بازآماد توسط مهندسان ایرانی

به گزارش  گروه بین‌الملل مهندسی ترافیک و حمل و نقل، بزرگترین شرکت هوایی روسیه از اعزام یک فروند «ایرباس» خود به ایران برای بازآماد توسط مهندسان ایرانی خبر داده است.

به گزارش منابع خبری روسی، «ایرفلوت» بزرگترین شرکت هواپیمایی تجاری روسیه، اولین «ایرباس ای-۳۳۰» خود را برای بازآماد توسط مهندسان ایرانی به  ایران ارسال کرده است.

این هواپیما در پنجم آوریل(چهارشنبه ۱۶ فروردین) به تهران پرواز کرد. انتظار می‌رود که شرکت هوایی «ماهان ایر» بزرگترین شرکت هواپیمایی خصوصی ایران، خدمات رسانی به این هواپیما را آغاز کند. 

در ژوئیه ۲۰۲۲، پس از تحریم های اروپا، ایران و روسیه توافقنامه‌ای امضا کردند که بر اساس آن ایران قطعات یدکی هواپیما را به خطوط هوایی روسیه عرضه می‌کند و خدمات تعمیر و نگهداری هواپیماهای روسی را ارائه می‌دهد.

اتحادیه اروپا پس از تهاجم روسیه به اوکراین، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روسی بست و کلیه خدمات تعمیر و نگهداری، پشتیبانی، بیمه و اجاره به خطوط هوایی روسیه را ممنوع کرد.

ایرفلوت بزرگترین شرکت هواپیمایی روسیه است که ۱۷۸ فروند هواپیمای ایرباس و بوئینگ در ناوگان خود دارد. یکی از نمایندگان این شرکت گفت: «شرکت ماهان ایر دارای زمینه‌های لازم، گواهینامه‌ها و تجربه گسترده است و تعمیرات و نگهداری را با کیفیت بالایی انجام می‌دهد.»

پیشتر «ویتالی ساولیف» وزیر حمل و نقل روسیه گفته بود که روسیه تلاش خواهد کرد از تجارب ایران برای رسیدگی به صنعت هوانوردی خود بهره ببرد.»

تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه  شامل ممنوعیت استفاده هواپیماهای روسی از حریم هوایی و فرودگاه‌های ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا و انگلیس  است. به علاوه، شرکت‌های سازنده هواپیما از تحویل هواپیماهای جدید یا ارائه قطعات و خدمات به روسیه خودداری می‌کنند.

چندی قبل، «کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در  مصاحبه با رسانه روس اعلام کرد که همکاری  دو کشور به صورت سازنده ادامه خواهد یافت(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/