استاندار یزد با تاکید بر حضور مدیران دستگاه‌ها در نشست‌های شورای شهر در راستای مدیریت یکپارچه شهری و رفع مسائل شهر و شهروندان، از اختصاص زمینی ۵۷ هکتاری در مجاورت پردیس زندگی به شهرداری برای ایجاد تفرجگاهی فاخر و در شان مردم استان خبر داد.

استاندار یزد: مدیریت یکپارچه شهری رویکرد جدی تمام مدیران دستگاه‌ها باشد

به گزارش مهندسی ترافیک و حمل و نقل از یزد، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی دارالعباده، مهران فاطمی با حضور در یکصد و چهلمین نشست علنی این شورا با تاکید بر اهمیت مدیریت واحد شهری، اظهار کرد: لازم است همه دستگاه‌های اجرایی استان در تعامل با شهرداری و شورای شهر، بار سنگین حوزه مدیریت شهری را بر دوش کشند و هدف از حضور امروز بنده به‌ عنوان استاندار و دیگر مدیران استانی در صحن شورای شهر نیز در همین راستاست.

وی با اشاره به رسیدگی به موضوعات متنوعی در این نشست که چندین سال به دلایل مختلف دچار پیچیدگی و وقفه شده بود، از جمله آنها را موضوع واگذاری بخشی از زمین‌های متعلق به راه‌آهن با کاربری فضای سبز به شهرداری یزد ذکر کرد و افزود: در نشست مذکور مقرر شد زمین براساس مصوبه هیات دولت، حداکثر طی مدت ۴۸ ساعت آینده در قالب صورتجلسه‌ای به شهرداری واگذار و شهرداری نیز با اولویت کاری نسبت به ایجاد فضای سبز در آن اقدام کند.

استاندار یزد دیگر موضوع پیگیری شده در این نشست شورا را واگذاری زمینی متعلق به مدیریت بحران جهت ایجاد سایت اسکان اضطراری و امداد و نجات در منطقه اسکان واقع در مجاورت فرودگاه به شهرداری برای ایجاد تفرجگاه عمومی دانست و گفت: البته مقرر شد این مجموعه از سوی شهرداری به گونه‌ای طراحی شود که علاوه بر ایجاد فضای سبز، در صورت نیاز برای اسکان اضطراری و امداد و نجات نیز استفاده شود.

فاطمی از دیگر مصوبه پیگیری شده در این نشست شورا را مربوط به ایجاد مجموعه‌ تفرجگاهی فاخر به وسعت حدود ۵۷ هکتار واقع در مابین شهرک پردیس زندگی و شهر یزد خواند و تصریح کرد: امروز رسماً زمین طرح در اختیار شهرداری قرار گرفت تا اقدامات لازم برای شروع عملیات اجرایی آن صورت گیرد.

وی با اشاره به کمبود مکان‌های تفریحی و تفرجگاهی برای مردم شهر یزد، در تداوم اقدام شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای عقب‌نشینی حصار ساختمان‌های خود واقع در بلوار دانشجو و اختصاص فضای سبز آنها برای زیبایی بصری شهر و استفاده شهروندان، دستور داد: کلیه ادارات موظف هستند با لحاظ مسائل حفاظتی و حراستی در صورت مشمول این طرح بودن، در بازه زمانی یک ماهه با طرح عقب نشینی پیشنهادی شورای شهر و شهرداری همکاری داشته باشند تا از فضای سبز این دستگاه‌ها برای استفاده عمومی بهره گرفته شود و به زیبایی بصری شهر نیز افزوده شود.

فاطمی در مورد طرح حذف دیوار کارخانه قدیمی درخشان در همین راستا نیز با توجه به اظهارات «احمد اخوندی» مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: این موضوع با توافق شهرداری و میراث فرهنگی براساس طرح جامع تدوین شده برای این فضا مورد اهتمام قرار گیرد.

استاندار در مورد طرح تعویض ۲۰۰ هزار چراغ روشنایی سطح شهر و تبدیل لامپهای گازی به «ال ای دی»، پس از استماع توضیحات «علی جم» مدیر عامل شرکت توزیع برق استان، اظهار کرد: قطعاً روشنایی شهر مهم است ولی باید بهره‌وری متناسب با وضعیت انرژی کشور مدنظر قرار گیرد.

وی بر تسریع در اجرای طرح تاکید کرد و گفت: باید پیش از شهریورماه عملیات اجرایی این طرح آغاز و به تدریج تکمیل شود.

فاطمی در رابطه با تامین روشنایی جاده سلامت محور یزد – تفت هم گفت: با توافق بین شهرداری یزد و شرکت توزیع برق استان و تامین منابع مالی در جلسه مشترک با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، طرح با ترک تشریفات باید در بازه زمانی سه ماهه اجرایی شود.

استاندار در مورد گلایه راجع به تعرفه‌های بالای برق، به ناترازی در حوزه انرژی کشور اشاره کرد و گفت: اعمال تعرفه‌ها به صورت کشوری در حال اجراست و قطعاً در صورت مصرف مطابق الگو، افزایش تعرفه‌ای به مشترکان اعمال نخواهد شد.

وی در رابطه با موضوع تخصیص ۵۰ لیتر بر ثانیه از پساب یزد برای آبیاری ۲۱۰ هکتار از فضای سبز شهر یزد و مشکلاتی که در زمینه تصفیه دوم توسط موسسه کاریزبوم وجود داشت نیز عنوان کرد: مقرر شد کاریزبوم در قبال اخذ ۱۲ لیتر آب در ثانیه، تصفیه دوم پساب آب مورد نیاز فضای سبز شهر را انجام دهد.

فاطمی راجع به مسئله واگذاری سند ۵۰ هکتار شهرک چوب به شهرداری نیز گفت: موضوع در اولین جلسه کمیسیون مستندسازی با حضور اعضاء و طرفین مورد بررسی قرار گیرد.

استاندار در مورد اخذ سند شهرک مزاحم شهری واقع در جوار زندان مرکزی یزد نیز بنا بر توضیحات مدیر کل راه و شهرسازی استان، دستور پیگیری داد.

پایان پیام/د