مردم اصفهان و شهرستان‌های آن در دومین شب از شب‌های قدر و شب شهادت حضرت علی(ع) با حضور در مساجد، حسینیه‌ها، امامزادگان و بقاع متبرکه ضمن شب زنده‌داری و قرائت دعاهای این شب، در رثای امیرالمومنین عزاداری و نوحه خوانی کردند.

آیین احیای دومین شب قدر در اصفهان و شهرستان‌های آن برگزار شد+تصاویروفیلم

به گزارش مهندسی ترافیک و حمل و نقل از اصفهان، لیله القدر شبی است که فرشتگان، زمین را به آسمان متصل کرده و دل‌ها را نورباران و محیط زندگی را با نور فضل و لطف الهی منور می‌کنند. شب قدر، شبی است که قرآن بر پیامبر اسلام نازل شد و در آن تقدیر خلایق تعیین می‌شود، در این شب فاصله زمین و آسمان به حداقل رسیده و دعای بندگان مستجاب می‌شود. شب قدر فرصت مغتنمی است برای رهایی از همه قید و بندهایی که خودمان بر دستان خویش گمارده‌ایم و این فرصت باید برای اصلاح امور و رفتار و کردار خویش بهره بریم. شب قدر دست‌ها به آسمان می‌رسد و شب زنده‌داران در حالی که درهای توبه باز ‌است، در آستان حضرتش امید به رحمت خدا دارند و پرتوی نور معنویت از زمین به سماست.

   شب ۲۱ رمضان است، در گوشه‌ای از مسجد نشسته، دستانش را برای دعا می‌گشاید تا سفره نیاز معنوی خود را از رحمت و مغفرت الهی پر کند؛ شب قدر است و اکنون دست‌ها به آسمان می‌رسد و فرشتگان به روزه‌داران و شب زنده داران غبطه می‌خورند. هر کس به نیتی و برای استجابت دعا یا گشایش مشکلی با چشمان خیس سر در آستان رحمت الهی در شب‌های قدر خم می‌کند و امید به مغفرت و رحمت پروردگار، جان تازه‌ای به انسان می‌دهد. دلش پر از درد و لبریز از غصه است؛ انگار گمشده‌ای دارد؛ از چشمانش می‌توان فهمید حرف‌های ناگفته‌ای دارد؛ دنبال خلوتگاهی می‌گردد، دلتنگ است و چشم به آسمان دارد؛ لبهایش می‌لرزد و روی هم نمی‌ایستد، چون ذکر و توسل به معبود برای استجابت دعا در دلش آشوب به پا کرده است.

  العفوگویان خالق یکتا را صدا می‌زنند تا بخشش الهی شامل حالشان شود و از تاریکی و ظلمت درون رهایی یابند. امیدوار به بخشش و رحمت الهی «سبحانک‌یا لا اله الا انت الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب» می‌گویند و از صاحب شب قدر درخواست نجات از دوزخ و پاداش الهی دارند. مؤمنان روزه‌دار و مردم ولایتمدار استان اصفهان شب گذشته با حضور در مساجد، تکایا، اماکن متبرکه و زیارتگاه‌های استان آیین‌های دومین شب از لیالی قدر را برگزار و برای آمرزش گناهان خود و همه مومنان دعا کردند.

  اقشار مختلف مردم خداجو و روزه‌دار استان اصفهان اعم از زن و مرد و پیر و جوان در شب ۲۱ ماه‌ مبارک رمضان که با شهادت حضرت علی(ع) تقارن یافته با راز و نیاز با خدا و گرفتن قرآن بر سر و همچنین عزاداری و سوگواری در غم فراق امام علی(ع) اشک ماتم ریختند و سرنوشتی نیکو را از خدا طلب کردند. شب زنده داران در جای جای استان اصفهان با سر دادن ندای الهی العفو و استغفار و خواندن دعای جوشن کبیر و قرآن به سر گرفتن با واسطه قرار دادن حضرت علی(ع) درد و دلهایشان را در خلوت عاشقانه با معبود بر زبان آوردند و به درگاه الهی پناه بردند.

  مردم اصفهان و شهرستان‌های آن در دومین شب از لیالی قدر و با حضور در مساجد، حسینیه‌ها و تکایا، بانگ الهی العفو و الغوث الغوث برای برآورده شدن حاجات سر دادند که در ادامه عکس و فیلم مراسم شب قدر در اصفهان و شهرستان‌ها به نمایش درآمده است. اصفهان

 

 

  مسجد جامع اصفهان  

 

  شهرضا