مدیر رادیو محرم گفت: همه قطعات و مداحی‌های موجود در آرشیو رادیو محرم بالغ بر 5754 قطعه است و بر اساس نوع اجرا (آنونس،‌ شعرخوانی، مقتل خوانی، کلام، روضه خوانی و سینه زنی و …) در 20 گویش و زبان در اختیار برنامه‌سازان قرار گرفت.

آرشیو رادیو محرم در 20 گویش و زبان مختلف در اختیار برنامه‌سازان قرار گرفت

مسعود کاویانی، مدیر رادیو محرم در رابطه با ویژه برنامه‌های این شبکه رادیویی در ایام ماه محرم به خبرنگار رادیو و تلویزیون خبرگزاری فارس گفت: از سال ۱۳۹۶ و همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت سید الشهدا(ع) و یاران با وفایشان، معاونت صدای رسانه ملی برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان، رادیو محرم را راه اندازی کرد. شبکه رادیویی محرم به صورت ۲۴ ساعته اقدام به پخش مداحی، اشعار عاشورایی، پیام‌های اخلاقی، تبیین سبک زندگی بر اساس آموزه‌های حماسی پر شور حسینی، شعرخوانی، کلام بزرگان و دیگر موضوعات مرتبط دیگر با نهضت حسینی می‌کند. کاویانی خاطر‌نشان کرد: انتخاب قطعات مناسب و فاخر عاشورایی، علاوه بر استفاده فردی، شرایط لازم برای فضاسازی عزاداری‌ها در هیأت‌های مذهبی و ایستگاه‌های صلواتی را نیز مهیا کرده است که به سمع مخاطبان و عزاداران حسینی می‌رسد. رصد و دریافت مداحی از 8 مداح مشهور در دهه اول محرم مسعود کاویانی در خصوص فعالیت آرشیو رادیو محرم گفت: امسال آرشیو رادیو محرم فراتر از سال‌های گذشته در زمینه‌های مختلف فعالیت داشت؛ یکی از کارهای برجسته در رادیو محرم رصد و دریافت مداحی از 8 مداح و هیأت‌های مشهور کشوری در دهه اول محرم بود. همکاران ما در آرشیو رادیو محرم بعد از دریافت مراسم عزاداری روز قبل هیأت‌ها در  تهران، مازندران، اصفهان و زنجان و… به پالایش، نظارت و تقطیع آن می‌پرداختند و روز بعد از رادیو محرم تقدیم عزاداران حسینی و همچنین به همه شبکه‌های معاونت صدا برای پخش ارسال می‌شد.  استفاده از محتوای 100 مداح محلی و 48 خطیب نامی کشور به گفته مدیر رادیو محرم همه قطعات و مداحی‌های موجود در آرشیو رادیو محرم بالغ بر ۵ هزار و ۷۵۴ قطعه است و بر اساس نوع اجرا ( آنونس،‌ شعرخوانی، مقتل خوانی، کلام، روضه خوانی و سینه زنی و …) در ۲۰ گویش و زبان مختلف در اختیار برنامه‌سازان رادیو محرم قرار گرفت. در رادیو محرم از ۵۰ مداح معروف کشوری، ۱۰۰ مداح محلی و ۴۸ خطیب نامی کشور بهره برده شد.

وی در ادامه افزود: آماده سازی و ساخت بسته‌های وصیت نامه شهدا با موضوعات امام حسین(ع) محرم، عاشورا و … از جمله کارهای رادیو محرم بود که امسال تقدیم سوگواران حسینی شد. همچنین رادیو محرم در جهت محکوم کردن توهین به قرآن کریم و تعظیم آیات نورانی کتاب الهی در دو نوبت صبح و شب سوره فجر را پخش می‌کند. رادیو محرم برای شنونده‌های سراسر کشور با رویکرد ویژه‌ای از ابتدا تا پایان ماه محرم بر روی موج اف. ام ردیف ۹۵.۵ پخش می‌شود. راه‌اندازی «رادیو اربعین» همزمان با پیاده‌روی اربعین  رادیو اربعین نیز هرساله با شروع مراسم اربعین حسینی و همزمان با پیاده‌روی اربعین راه اندازی خواهد شد، این شبکه رادیویی در داخل کشور از طریق رادیو نما و همچنین بر روی موج اف ام ردیف ۹۵.۵ مگا هرتز و در نجف اشرف و کربلا نیز از طریق موج اف.ام قابل دریافت است. همچنین این شبکه رادیویی هرسال به شکل ۲۴ ساعته برنامه‌هایش را زنده به روی آنتن می‌برد. پایان پیام/